Co to jest choroba nieugaszonego pragnienia oraz w jaki sposób się ją leczy?

Moczówka prosta nazywana jest dolegliwością nieugaszonego pragnienia, w takim samym szczeblu mogłaby dotykać kobiety, jak i mężczyzn. Najczęściej rozpoznawana jest między 10 a 40 rokiem życia.
Najistotniejszą właściwością jest brak wazopresyny.

Dziewczyna z kruczarnymi włosami

Autor: Robert Moran
Źródło: http://www.flickr.com
Janpol

Autor: Janpol
Źródło: Janpol

Jeśli chodzi o przyczyny występowania takiej choroby, to są one przeróżne. Zazwyczaj jednak może być to uszkodzenie przysadki nerwowej albo podwzgórza przez guzy nadsiodłowe lub śródsiodłowe. Do innych źródeł można by zaliczać złamanie podstawy czaszki, zmiany zapalne, ziarniniaki albo Blizny. W formie idiopatycznej takiej choroby wskutek mechanizmów autoimmunizacji mogłoby dojść do zmian zwyrodnieniowych i do zaprzestania wydzielania wazopresyny. Najczęściej objawem takiej dolegliwości nieugaszonego pragnienia jest o wiele większe pragnienie i stałe oddawanie znacznych ilości moczu. Chorzy wypijają od sześciu do aż piętnastu litrów wody w ciągu doby, zatem zarówno w nocy, jak i w dzień. Pragnienie jest w stanie ugasić jedynie chłodna woda. W przeciwieństwie do niej, ciepłe płyny nie gaszą takiego pragnienia, ani nawet nie likwidują nieprzyjemnej suchości w ustach.
choroba

Autor: PHARMA CF
Źródło: PHARMA CF
Jeśli osoby chore nie piją dosyć dużo, to błony śluzowe gardła i ust wysychają nadmiernie, czego objawem jest chrypka. Chorujący na taką dolegliwość jak moczówka prosta są w stanie oddawać dziennie ok. 15 litrów moczu.

Chcesz wyszukać inne takiego rodzaju źródła? Kliknij ten odsyłacz – więcej zobaczysz w tekście (http://www.krevetki.pl/uslugi/diagnostyka-obrazowa/), który omawia zbliżone zagadnienia.

Przy zdiagnozowaniu dolegliwości wykonuje się kontrolę moczu z jednoczesnym oznakowaniem konsystencji w moczu. Wykorzystywany jest także rezonans magnetyczny, który pozwala wykryć przemiany w przysadce. choroba ta mogłaby być leczona poprzez podawanie chorym do nosa jednej lub dwóch kropelek desmopresyny raz do trzech razy na dzień.

Lekarstwo zastępuje nie produkowaną przez organizm pacjenta wazopresynę. Dzięki temu zmniejsza się odczuwane przez chorych pragnienie a również ilość oddawanego moczu. Symptomy są niezwykle podobne do cukrzycy, dlatego trzeba wykluczyć tę chorobę.