Czym jest AMD i z jakiego powodu trzeba zacząć w porę leczyć tę chorobę?

Dzięki współczesnej medycynie jesteśmy w stanie wyleczyć faktycznie dość wiele schorzeń. Szanse na wyleczenie zwiększa oczywiście szybsze wykrywanie schorzeń, tym samym należy się regularnie badać oraz nie zaniedbywać kontroli lekarskich. Jedną z chorób, które są faktycznie niebezpieczne jest AMD, czyli Zwyrodnienie Plamki Żółtej. Jak można się łatwo domyśleć, jest to schorzenie wzorku, jakie pojawiaj się u osób po 50 roku życia.

oko

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
W jaki sposób objawia się ta choroba? Najczęściej, poprzez zaburzenia widzenia.

Spodobał Ci się ten wpis? Jeśli tak, zgłąb dodatkowe tematy, jakie z pasją opisaliśmy w najnowszym artykule (https://stojo.pl/slomki-bambusowe/).

Na przykład normalne, proste linie, osobie chorej wydają się być liniami mającymi kształt falisty. Jednym z typowych objawów są również trudności pojawiające się podczas czytania. W takim przypadku warto bezzwłocznie udać się do lekarza. Ryzyko zachorowania jest większe wraz z wiekiem, a na chorobę częściej zapadają kobiety. W grupie ryzyka znajdują się na dodatek osoby, w których rodzinie takie schorzenie już występowało, osoby rasy białej, jak też te, które palą papierosy. Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu jest wieloletnia praca, w warunkach w jakich osoba była narażona na intensywne światło. Dziś niestety nie znane są powody, dla jakich pojawia się AMD. Jak w takim razie przebiega leczenie AMD – .

Schemat terapii jest zależny głównie od tego, czy choroba ma postać wysiękową lub suchą. Postać sucha jest zdecydowanie bardziej powszechna i może dotyczyć nawet 90% chorych, natomiast postać wysiękowa pojawia się zwykle u osób młodszych. Postać suchą leczy się najczęściej poprzez podawanie medykamentów, jakich przeznaczeniem jest polepszenie ukrwienia.

okulary

Autor: Santiago Matan
Źródło: http://www.flickr.com

Duże znaczenie ma również stosowna dieta, której podstawą są rzecz jasna warzywa i owoce.

Chory powinien starać się eliminować te potrawy, jakie zawierają dużą ilość cholesterolu. W przypadku postaci wysiękowej, która jest bardziej niebezpieczna, stosuje się laseroterapię bądź metodę fotodynamiczną. Trzeba jednakże pamiętać, że tego rodzaju leczenie może jedynie zahamować dalszy rozwój schorzenia. Natomiast niestety nie może wyeliminować ADM albo poprawić widzenia. Dieta osób chorych musi być bogata także w dużą ilość betakarotenu, cynku, selenu oraz witamin – C i E. Niezbędne jest też przyjmowanie miłorzębu japońskiego oraz wyciągu z czarnej borówki.