Masz dziecko? Sprawdź, w jakiej sytuacji powinieneś udać się z nim do logopedy

Każdy rodzic chciałby, by rozwój jego dziecko przebiegał odpowiednio. Toteż z radością w oczach przyglądamy się, gdy pociecha zaczyna siadać, stawiać kroki, a następnie mówić pierwsze słowa. Niestety czasem ma kłopot z poprawną wymową, co jest powodem naszych trosk. Aby jak najszybciej poradzić sobie z tą trudnością, niezbędny jest nam sprawdzony logopeda Poznań. Kiedy umówić się na wizytę?

logopeda

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszą oznaką, iż pomoc logopedy jest nieunikniona, to problemy z mówieniem. Trudności mogą nie tylko odnosić się do seplenienia. Maluszek może także mówić przez nos, zmieniać głoski dźwięczne na bezdźwięczne lub nie wymawiać samogłosek ustnych. Rodzice nie mogą odkładać wizyty także w sytuacji, gdy boją się, iż dziecko nie słyszy dobrze. W jaki sposób to odkryć? Szkrab nie przychodzi do ciebie mimo, iż parę razy go o to prosisz albo wołasz go z drugiego końca pokoju, a on nawet nie przekręci głowy. Lepiej jest skontrolować czy wynika to z jego nieusłuchania, czy może wystąpiły jakieś zmiany anatomiczne w budowie narządu słuchu. Im wcześniej odkryjemy nieprawidłowości, tym prościej będzie je skorygować. Poza tym logopeda (zobacz także gabinet logopedyczny wrocław) będzie konieczny, gdy maluch się jąka albo mimo, iż ma już 3 lata – mówi wyłącznie za pomocą sylab bądź rozmawia decydowanie mniej aniżeli jego rówieśnicy, z którymi bawi się w piaskownicy. Warto jest obserwować zachowania swojego szkraba, by móc szybko zareagować. W czym wesprze nas specjalista? Zależnie od tego, jaka jest przyczyna niewłaściwego mówienia, mogą być to np. specjalne ćwiczenia, które zabezpieczą go przed późniejszymi kłopotami z czytaniem, pisaniem i mówieniem. Trudności z poprawną wymową mogą również być spowodowane trzecim migdałkiem, co zmusi nas do odwiedzin laryngologa, który zadecyduje czy migdałek trzeba usunąć.

psycholog

Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli z kolei spostrzegłeś inne kłopoty u swojego dziecka, np. niechęć do zabawy z innymi maluszkami, jąkanie, obgryzanie paznokci lub zazdrość o młodsze rodzeństwo, musimy sprawdzić, co sądzi o tym psycholog dziecięcy Poznań. Nie odwlekaj wizyty, ponieważ wbrew temu, co uważasz, nie jest ona powodem do wstydu. Lepiej jest spotkać się ze specjalistą i odzyskać spokój bądź rozpocząć konieczną terapię, aniżeli trapić się, że nasze dziecko nie rozwija się właściwie bądź jest za nerwowe. Czasem już jedna wizyta starczy, by uzyskać spokój oraz pozbyć się strachu.