Badanie nasienia jako fundamentalne badanie przy leczeniu niepłodności.

Badanie nasienia zezwala sprawdzić postać, szybkość i ilość plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla mnóstwa mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego działania na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest prosta, niedroga i pozwala szybko wydobyć m.in. powód niepłodności. Pierwszym krokiem w kierunku oceny płodności pacjenta jest zrobienie badania nasienia. W klinikach można zrobić badania na płodność u pacjenta na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.

badania

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Mężczyzna musi jednak wcześniej skontaktować się z recepcją szpitala i uzgodnić akuratny termin. Przygotowanie do zbadania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Na wynik oczekujemy 3-4 dni robocze. Wielu badanym, mimo stworzenia komfortowych, intymnych warunków – to badanie wydaje się krępujące, bo domaga się masturbacji i wytrysku „na zawołanie”. Jednak zbadanie spermy jest naprawdę konieczne w czasie diagnostyki niepłodności. W wyniku badania podstawowego opisane są ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, liczba plemników na 1 ml nasienia, ogólna ilość plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników.

Dodatkowo w badaniu podstawowym zrobiony jest HOS test. Badanie HOS test test wodorowo metanowy warszawa (test hipoosmotyczny) szacuje integralność błon plemników, dający nam informację o odpowiedniej funkcjonalności i żywotności plemników. Można też zrobić badanie nasienia (infrmacje o diagnostyce niepłodności) poszerzone zawierające dodatkowo ocenę morfologii plemników, tj. odsetek dobrze zbudowanych plemników oraz odsetek różnorodnych wad budowy dotyczących główki, wstawki i witki plemnika, odsetek komórek spermatogenezy mieszczących się w ejakulacie, liczbę leukocytów w 1 ml nasienia oraz ilość komórek nabłonkowych i erytrocytów.

W badaniu nasienia możliwe jest też odkrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych pacjenta, o czym świadczy obecność leukocytów (krwinek białych) i rozpoznanie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest

badania

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

okrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi). Jeśli wynik badanie nasienia jest zły, należałoby je powtórzyć po około 3 miesiącach. W przypadku kolejnych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i terepia pod kontrolą lekarza androloga – link do ciekawej strony.

Kolejnym, specjalistycznym badaniem jest test SCD (Sperm Chromatin Dispersion). Jest to narzędzie do diagnostyki odsetka plemników mających zwiększoną fragmentacje materiału genetycznego (DNA), która może być jednym z głównych przyczyn spadku płodności mężczyzn. Wysoki poziom fragmentacji DNA plemników może decydować o:
– niskiej zdolności do zapłodnienia,
– nieprawidłowościach w podziale zygoty i poczatkowym rozwoju zarodka,
– częstszych, wczesnych i spontanicznych poronieniach,
– podwyższonym ryzyku uszkodzenia genomu,
– podwyższonym ryzyku przeniesienia wad genetycznych na potomków.