Zaćma oraz jaskra: te dwie podstępne choroby oczu początkowo przebiegają niepostrzeżenie.
Nie powodują bólu ani ogromnego dyskomfortu. Mogą jednak przyczynić się do utraty wzroku, jeśli nie zostaną w porę zdiagnozowane i nie będą kurowane.
Jednakże większa część Polaków nie chodzi regularnie na badania okulistyczne nawet w wieku powiększonego ryzyka zachorowania, a więc po czterdziestce. Początkowe próby wykonywano już w latach 60. zeszłego wieku, jednak dopiero 20 lat później zaczęto coraz powszechniej użytkować laserów do zabiegów okulistycznych. Teraz trudno byłoby sobie wyobrazić sobie bez niego chirurgię oczu. Jest on aseptyczny, precyzyjny a także niezmiernie szybki. W ułamku sekundy zabija komórki na jakie został wycelowany – zniszczona tkanka zwyczajnie wyparowuje. Żadnej krwi, żadnych defektów sąsiednich tkanek. Możemy nim korygować wady wzroku, kurować zaćmę, jaskrę i schorzenia siatkówki. Na dodatek do uskutecznienia zabiegu z reguły starczy znieczulenie oka za pomocą kropli.
Źródło: http://www.flickr.com
Zależnie od typu zabiegu jak też części oka, jaka ma zostać mu poddana, wykorzystuje się lasery o rozmaitej długości fal. Laserowa korekcja wzroku przynależy do zabiegów bardzo bezpiecznych (ryzyko powikłań wynosi mniej więcej 1 proc.) jak też bardzo efektywnych, albowiem pomaga 90 proc. Pacjentów, którzy do takiego zabiegu się kwalifikują. Zabieg taki w dużym stopniu pocienia rogówkę dlatego takie oko (ciąg dalszy tego materiału – jak zlikwidować worki pod oczami) jest bardziej podatne na wszelkie urazy, w przypadku uderzenia rogówka może pęknąć.
Ponadto laserowa korekcja wzroku nie gwarantuje sokolego wzroku już do kresu życia, albowiem po czterdziestce, kiedy obniża się zdolność oka do akomodacji, mogą być potrzebne okulary do czytania.