Czym jest i jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Jednym z często występujących schorzeń wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej – zwłaszcza wśród osób po 50 roku życia, żyjących w krajach wysokorozwiniętych. Czym się odróżnia i na czym polega leczenie?

Warto wyjaśnić, co to jest sama plamka żółta. To naprawdę nieduży obszar,

wzrok

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

zlokalizowany w centrum siatkówki oka, który u każdego człowieka pozwala na właściwe centralne widzenie oraz sposobność|stoi na straży właściwego centralnego widzenia oraz możliwości zauważania szczegółów, a także odróżniania kolorów. To niezastąpione podczas czytania, jazdy samochodem lub oglądania TV, gdy te zdolności są bezwzględnie wymagane. W wyniku zwyrodnienia dochodzi do coraz znaczniejszego pogorszenia widzenia pacjenta, aż całkowicie straci on możność centralnego widzenia i wobec tego przestaje mieć możliwość wykonywania powyżej wskazanych czynności.

Zwyrodnienie postępuje powoli, a ponieważ jest bezbolesne, wielu uważa, iż to zwykłe pogorszenie wzroku. Jedynie w niewielu przypadkach proces ten jest szybszy. Rozróżnia się 2 typy zwyrodnień – suche oraz wysiękowe. Suche dotyczy więcej ludzi i nie prowadzi do znacznego upośledzenia w zmyśle wzroku, a także niezwykle często może dotyczyć jednego oka. Zwyrodnienie wysiękowe natomiast jest bardziej niebezpieczne, ponieważ w około 90 procentach powoduje utratę wzroku przez definitywną destrukcję fotoreceptorów.

wzrok

Autor: Aaron Benitez
Źródło: http://www.flickr.com

Test Amslera umożliwia stwierdzić, czy pacjent cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej – . Leczenie może spowolnić rozwój choroby, lecz najważniejsze w tym wypadku jest jej szybkie wykrycie. W suchym zwyrodnieniu podaje się leki (zobacz apteka świat leku) poprawiające ukrwienie i poleca się choremu wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, a także obniżyć poziom cholesterolu. W zwyrodnieniu wysiękowym niszczy się niewłaściwe naczynia krwionośne. Są także nowe sposoby, jakie polegają na dogałkowym podawaniu leków. Mogą one przyhamować nasilanie AMD (strona kliniki).

Jeśli w takim razie dostrzegłeś u siebie trudności w czytaniu, masz kłopot z widzeniem centralnym, linie proste są zniekształcone, a krawędzie rozmyte bądź nie jesteś w stanie stosownie odróżniać kolorów, musisz jak najszybciej pójść do okulisty, by sprawdzić, co ci dolega.