Izotretynoina – przełomowa metoda leczenia krost czy niezalecana ostateczność

Któż z nas nie przeżył jako nastolatek sytuacji, gdy tuż po poderwaniu się z posłania i przejrzeniu się w lustrze dojrzał na swej twarzy niemiłe niespodzianki w rodzaju wyprysków

dziecko
Autor: Thomás
Źródło: http://www.flickr.com
Łazienka, natrysk, poręcz dla niepełnosprawnych
Autor: KOŁO
Źródło: Lazienkaplus.pl

Jeden niespodziewany pryszcz może popsuć samopoczucie na resztę dnia. Zmiany trądzikowe nie stanowią aż tak ogromny problem o ile występują okazjonalnie, w niedużym natężeniu i da się je zatuszować. Sytuacja robi się jednak godna zastanowienia, gdy wszelkie sposoby poradzenia sobie z wypryskami nie przynoszą skutku, zaś dolegliwość roznosi się na twarzy skupiając się w nieładne, sprawiające ból skupiska zapalne.

Szczęśliwy człowiek
Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją różnorodne sposoby na pryszcze, poczynając od domowych maseczek, przez kosmetyki z drogerii i kosmetyki apteczne, na zabiegach estetycznych typu mikrodermabrazja czy wszelkie peelingi skończywszy. Całość poznasz na stronie swiatleku.pl (Całość poznasz na stronie swiatleku.pl)Całość poznasz na stronie Wypływa to z tego, iż każda powłoka skórna ma odmienne właściwości i odrębne składniki aktywne na nią działają w poprawny sposób, pomagając przy jej pielęgnowaniu. Czasem jednakże, przy natężonym trądziku, wszelkie możliwe sposoby na pryszcze zawodzą wpływając na niepokój i smutek. Trzeba wówczas zastanowić się nad leczeniem izotretynoiną.

Dzisiaj jest to prawdopodobnie najskuteczniejsze leczenie przeciwko trądzikowi, gdyż obserwacje potwierdzają, iż substancja ta odnosi efekt aż w 90% przypadków pacjentów. Izotretynoina posiada wszak wiele skutków ubocznych. Ponieważ hamuje ona wydzielanie sebum wpływa na ogromną suchość skóry. Skutkuje to niespodziewanymi krwawieniami z nosa czy wiecznie krwawiącymi ustami. Z tego powodu niektórzy wytwórcy lekarstw na bazie izotretynoiny dołączają przy ich zakupie balsamy do ust. Kuracja okazuje się długotrwała, wobec tego powinno się przyzwyczaić do myśli, że wraz z jej rozpoczęciem różne pomadki i balsamy do ust zostaną naszymi ciągłymi przyjacielami. Zobacz na stronie swiatleku.pl (Zobacz na stronie swiatleku.pl)Zobacz na stronie Najbardziej znaczące jednak, iż izotretynoina powoduje poważne zniekształcenia płodu, wobec tego leczenie nią jest wykluczone w trakcie ciąży, a podczas kuracji konieczne jest równocześnie brać antykoncepcję

Izotretynoina to niewątpliwie wzbudzająca kontrowersje metoda na przezwyciężenie pryszczy z uwagi na niemałą liczbę efektów ubocznych, jaką może spowodować. Ma ona jednak wielkie gremium zwolenników, dla których okazała się być ocaleniem w walce z ropniami.