Jakiego rodzaju wymogi powinien spełniać każdy gabinet lekarski? Jakie są główne wytyczne?

Pomieszczenia, które przeznacza się na gabinet lekarski, jak również te służące po prostu do opieki lekarskiej powinny spełniać surowe wymagania pod względem sanitarnym, lecz także lokalowe. Za sprawą ich specyfiki i przeznaczenia, powinny odznaczać się na pewno najwyższym poziomem jeśli chodzi o higienę. Podstawowe wymagania dla tego typu budynków użytkowych, jakie są przeznaczone na gabinety działające w ramach NZOZ zawarte są w zarządzeniu Ministra Zdrowia z datą 10 listopada 2006 roku w dziedzinie wymagań, jakim muszą odpowiadać pod kątem fachowym jak i sanitarnym różne pomieszczenia oraz sprzętu zakładu świadczącego opiekę zdrowotną.

lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Nie znajdziemy tam wytycznych dotyczących różnego rodzaju urządzeń, jak aparatura medyczna, bo to jest głównie w zakresie każdej z klinik. Gabinety prywatnej służby zdrowia również posiadają swoje wytyczne, znajdują się one w rozporządzeniu Ministra Zdrowia pod dniem 09 marca 2000 roku, odnośnie wymagań, którym powinny podlegać pomieszczenia, sprzęt medyczny oraz cała aparatura, przykładowo elektroencefalograf (sprawdź co to elektroencefalografia).

Wszystkie one podlegają wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, z tego powodu są bardzo ważne. Jest masę obostrzeń dla określonych gabinetów opieki zdrowotnej. Co ważne podłogi powinny być wykonane z surowców, jakie pozwalają na łatwe mycie i dezynfekcję, zaś połączenie miedzy ścianami oraz podłogą powinno pozostać szczelne. Ściany w pomieszczeniach, które potrzebują częstszej dezynfekcji muszą być w całości pokryte surowcem, jaki umożliwia łatwiejsze czyszczenie, natomiast ściany dookoła zlewozmywaków i umywalek trzeba zabezpieczyć przed wilgocią właściwym wykończeniem.

Sprzęty, które dają ochronę przed nadmiernym słońce muszą być wykonane jak i zamontowane w taki sposób, ażeby z łatwością można było je wyczyścić. W pomieszczeniach muszą zostać przygotowane wydzielone przestrzenie do przeprowadzania zabiegów jak też przygotowywania urządzeń, natomiast każde z pomieszczeń powinien posiadać umywalkę z bieżącą, ciepłą wodą. Każdy sprzęt w gabinecie, bardziej i mniej zaawansowany, jak lampa z lupą () musi być zachowany w jak najlepszej czystości. Ma to bowiem wpływ na zdrowie (zdrowe jelita diagnostyka jelit) pacjentów.