Każdy szef chce, aby jego pracownicy byli dobrze wyszkoleni i fachowi

W naszym kraju jest kilka takich specjalizacji, które są związane z pewnym podwyższonym ryzykiem lub trzeba sobie podczas wykonywania swych zadań radzić często ze sporym napięciem.
Wielu przedszkolaków marzy o tym, aby być żołnierzami albo strażakami, kiedy będą już dorośli.

testy psychologiczne
zmiana pieluchy

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Nie zdają sobie jednak wtedy sprawy z tego, jak niebezpieczne są to zawody. Aby je wykonywać trzeba posiadać pewne nastawienie i nie być słabym psychicznie. Najzwyczajniej w świecie trzeba posiadać pożądane predyspozycje, nie wyłącznie fizyczne, ale także psychiczno-społeczne. Aby na przykład dostać się do szkoły policyjnej należy przejść testy psychologiczne. Podobnie jest w armii. To najmądrzejsze wyjście, ponieważ człowiek, który dostaje do ręki broń, nie może być nerwowy czy nieprzewidywalny. Byłoby to nazbyt kłopotliwe dla ludzi. To samo dotyczy zawodowych kierowców. Są to ludzie, którzy w aucie spędzają kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że prowadzenie może być irytujące. Dlatego kierowca nie powinien być nazbyt agresywny lub folie ołowiane jak to się inaczej mówi – „narwany”. Dlatego i on musi zaliczyć testy psychologiczne, żeby przedłużyć licencję i mieć możliwość pracować w zawodzie.

Istnieje grupa ludzi, którzy utrzymują, że powinno się rozszerzyć listę osób, które powinny przechodzić testy, żeby otrzymać prawo do wykonywania zawodu, gdyż świat wokół jest coraz szybszy i bardziej nerwowy. Możliwe, że posłowie w przyszłości będą pracować nad tym projektem.