AFTY – powody pojawienia, przejawy tudzież leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są nierzadko spotykaną dokuczliwością. Powody tworzenia się bolesnych owrzodzeń są wielorakie, od nieodpowiedniej schludności jamy ustnej, przez wyżynające się ósemki, po choroby migdałków bądź kanału pokarmowego. Afty zazwyczaj znikają samodzielnie, natomiast w poniektórych przypadkach potrzebna jest konsultacja lekarska.

zdrowie

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Afty to nieduże i niezmiernie przykre owrzodzenia, oznacza to ubytki błony śluzowej w buzi, pokryte białym kożuszkiem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Afty zdołają pojawiać się jednorazowo czy też w grupach na podniebieniu miękkim plus języku. Natomiast najchętniej odsłaniają się na miękkim fałdzie skóry stanowiącej zestawienie wewnętrznej strony policzków wraz z dziąsłami. Afty zyskują średnicę od 1 mm do 2 cm, lecz zwykle nie są większe gabarytowo niż 5 mm.

Znaczną rolę w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej odgrywają pierwiastki genetyczne (nieinwazyjny test prenatalny) i dodatkowo predyspozycje rodzinne. Podczas gdy w rodzinie odnotowano przypadki aftozy nawrotowej, to ryzyko pojawienia się aft u pociech wynosi 90%. W pierwszej fazie poziomu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pojawiają się niewielkie okrągłe owrzodzenia, jakie po 1-2 dobach pokrywają się białym kożuszkiem.

leki

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com

W chwili aft drobnych objawem równoczesnym może być powiększenie pobliskich węzłów chłonnych. Zazwyczaj afty znikają autonomicznie w ciągu 1-4 tygodni. Czasami potrzebne są badania, które wspomogą odróżnić je od zmian, jakie pokazują się w przebiegu opryszczki, a także wtórnego zakażenia bakteryjnego (jeśli istnieje tego typu podejrzenie).

Podczas gdy mimo rygorystycznego przestrzegania norm higieny jamy ustnej afty nie nikną, należy skontaktować się ze stomatologiem. Medyk może przepisać stosowanie medykamentów koagulacyjnych, znieczulających jak również płukanek. Efektywnym i cieszącym się należytą opinią farmaceutykiem jest dezaftan med – All Ecco. Cięższe postaci aft potrzebują uzdrawiania antybiotykami albo sterydami. Aby wykluczyć zakażenia ogólnoustrojowe sprzyjające powstawaniu aft, powinno się skierować się do specjalisty pierwszego kontaktu, który zleci wymagane badania.