Chcesz zapewnić starej osobie odpowiednią opiekę? Oto parę różnych możliwości.

Nie da się zaprzeczyć, że w obecnych czasach opieka nad osobami starszymi nastręcza coraz więcej kłopotów. Jeszcze jakiś czas temu istniała tradycja życia w sporych wielopokoleniowych rodzinach – wtedy osoby niedołężne nie były takim kłopotem, bo w tak wielkiej rodzinie praktycznie zawsze znalazł się ktoś, kto mógł zajmować się takimi osobami.

Omlet z ziołami i sosem musztardowo-paprykowym

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia
sklep internetowy

Autor: Murat Ertürk
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj jednak nie ma już tego typu tradycji – coraz częściej żyjemy w niewielkich rodzinach, a mało kto współcześnie ma czas na to, aby móc całkowicie poświęcić się opiece nad niedołężnymi osobami. Praktycznie każdy człowiek stale pracuje i zdecydowanie niewiele ludzi może pozwolić sobie na porzucenie pracy po to, żeby kim się stale zaopiekować. Wyjść z tego rodzaju sytuacji jest kilka – a na które z nich Ty się zdecydujesz?
pejzaż - zdrowie

Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
Właściwie najbardziej znane są dwie alternatywy – opieka domowa albo wysłanie chorej osoby do domu starców . Druga z tych opcji jest bez wątpienia mniej popularna w naszym kraju – o ile w państwach zachodnich niejednokrotnie tego rodzaju rozwiązanie jest bardzo popularne i właściwie wszystkie starsze osoby ciągle mieszkają w domach spokojnej starości, o tyle w Polsce wciąż nie jest to zbyt popularne rozwiązanie. Zazwyczaj sporo ludzi myśli, że ci, którzy wysyłają starsze osoby do domów spokojnej starości, są niezwykle niewdzięczne i raczej spotykają się z potępieniem.

Zaintrygował Cię ten opis? Jeżeli tak, to świetnie – dalsze newsy (https://stojo.pl/butelka) wyszukasz w następnym bardzo interesującym artykule.

Jednocześnie sporą popularnością cieszy się opieka pielęgniarska w domu pacjenta – jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie pielęgniarki, z pewnością będziesz zadowolony z takiej decyzji. Zwykle koszt tego rodzaju opieki nie jest wcale wyższy od umieszczenia starszej osoby w domu spokojnej starości, a jednocześnie takie rozwiązanie ma niewątpliwie więcej zalet. Dodatkowo jeżeli ma się odpowiednio niskie dochody, można liczyć na dopłatę do wynagrodzenia pielęgniarki albo zupełne opłacenie tych kosztów przez opiekę społeczną. W dodatku opieka domowa ma tę niezaprzeczalną zaletę, że starsza osoba ciągle jest w domu – dzięki temu masz z nią nieustanny kontakt i możesz spędzać z nią czas kiedy wróci się z pracy. To zdecydowanie wielka zaleta w porównaniu z domami spokojnej starości, do których trzeba specjalnie dojechać w godzinach odwiedzin.

Opieka pielęgniarska w domu pacjenta na pewno nie stwarza takich problemów.
Możliwości wyjścia z tego rodzaju sytuacji są praktycznie tylko dwie – dom spokojnej starości lub opieka pielęgniarska w domu Niezależnie jednakże od tego, na co się zdecydujesz, musisz pamiętać, aby poświęcać starszej osobie dużo uwagi.