Jak przebiegają zmiany podczas ósmego miesiąca ciąży?

8 miesiąc ciąży jest okresem między 32 a 36 tygodniem ciąży albo 30 a 34 tygodniem wewnętrznego rozrostu potomstwa. W tym czasie przyszła rodzicielka z jednej strony nie może się doczekać, gdy nastąpi rozwiązanie, zaś z innej strony bardzo boi się porodu i opieki nad maluchem.

Ten miesiąc upływa pod znakiem niezwykle wzmożonego wzrostu masy ciała, zarówno matki, jak i samego dziecka. O tym, jakie dokładnie zmiany zachodzą w 8 miesiącu ciąży zarówno u mamy, jak i maluszka, opowiada p. Monika, położna oraz ambasadorka kampanii Położna na medal. Potomstwo wciąż rośnie, choć porusza się jeszcze dość wolno. Podskórna tkanka tłuszczowa już się rozwinęła, z kolei cera jest niezwykle równa i różowa. Jego nóżki oraz rączki są trochę zaokrąglone oraz pełne. Nadal się rozwija zmysł widzenia. Oczy dzieciaka rejestrują przez powłoki brzuszne przemiany istniejącego wokół go oświetlenia.

zdrowia

Autor: with wind
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz neurolog

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com
Dziecko zapamiętuje przeróżne dźwięki mamy i takt bicia jej serca. Mózg nadal bardzo silnie się rozbudowuje. Większość układów jest już prawidłowo rozwinięta, przy czym płuca nadal mogą być jeszcze niedojrzałe. Dziecko urodzone w tym miesiącu posiada bardzo olbrzymie nadzieje, żeby przeżyło, tak jak jego mama. Każdego tygodnia przybywa dziecku ok. 200 gram oraz pod koniec miesiąca waży już ok. 2500 g, z kolei jego wzrost to około 45 – 46 centymetrów. Najprawdopodobniej Twój oddech się trochę skróci wskutek niezwykle dużego usytuowania dna macicy, uciskające na przeponę i płuca.

Taki ucisk tyczy się także Twojego żołądka, przez co staje się on większy oraz rekomenduję Ci spożywać nieco drobniejsze pokarmy, lecz częściej, czyli ok.

Zainteresował Cię ten wątek? Jeśli tak, to fantastycznie – dalsze szczegóły (https://www.centrumcryo.pl/terapia-manualna-wroclaw/) odkryjesz w kolejnym niezwykle zajmującym artykule.

pięć lub sześć razy dziennie. Takie przypadłości ustąpią nieco, kiedy dziecko przesunie się trochę niżej (jakby w większym stopniu w głąb miednicy) – najczęściej pod koniec 8 miesiąca.