Co trzeba wiedzieć dotyczące opieki paliatywnej i hospicyjnej?

Wiele osób zajmujących się śmiertelnie chorymi bliskimi nie ma możliwości, aby zagwarantować im właściwe warunki. Z tej racji namyśla się nad innymi opcjami, do jakich należy opieka paliatywna i w hospicjach. Co należy wiedzieć odnośnie do wskazanych świadczeń?

dziadkowie

Autor: OakleyOriginals
Źródło: http://www.flickr.com
Ich głównym celem jest poprawa jakości życia chorego oraz odciążenie rodziny, która do tej pory opiekowała się pacjentem. Chory bardzo często potrzebuje ciągłej opieki, a na stałe zaangażowanie pielęgniarki nie każdego stać. Hospicjum Katowice (katowickie hospicjum św. Franciszka) to odpowiedni sposób, by zaopiekować się schorowaną osobą i dać jej ulgę w cierpieniach, nie tylko tych bólowych, ale również powiązanych z samym strachem przed zagrażającą życiu chorobą.

Opieka paliatywna może być udzielana w trzech formach. Pierwszą jest forma stacjonarna, która polega na przyjęciu pacjenta do hospicjum, przeznaczona przede wszystkim dla ludzi mających najcięższe objawy choroby i nie mających żadnych nadziei na poprawę. Druga forma to hospicjum hospicjum śląsk domowe. Pacjent pozostaje w domu, ale korzysta ze świadczeń grona specjalistów – w tym lekarzy i pielęgniarek, a także fizjoterapeutów czy psychologów. Przychodzą do domu w zależności od stanu pacjenta, wykonując nad nim konieczną opiekę. Poradnia medycyny paliatywnej z kolei skierowana jest do osób, które mogą same się poruszać, a ich stan jest stabilny.

Wybierając sposób opieki w takim razie na pierwszym miejscu jest stan pacjenta i zgodnie ze stopniem zaawansowania choroby oferuje się właściwe wsparcie. Trzeba zaznaczyć, iż opieka paliatywna (sprawdź – medycyna paliatywna – hospicjumkatowice.pl) potrzebuje posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Decydując się na opiekę paliatywną dla bliskiej osoby otrzymujesz pewność, że zagwarantujesz jej jak najlepsze warunki w tym ostatnim etapie życia. Pierwszym krokiem do pozyskania opieki hospicyjnej jest otrzymanie skierowania od lekarza. Nadzwyczaj istotne jest nie odrzucanie wsparcia psychologa, ponieważ tak samo chory człowiek, jak i rodzina muszą uświadomić sobie, iż śmierć to naturalny etap życia oraz trzeba się z tym pogodzić. Dzięki właściwej opiece można zdecydowanie zmniejszyć przykre objawy choroby i zredukować ból, jaki często im towarzyszy. Opieka paliatywna to stosowne wsparcie dla rodziny, bez którego trudno się obejść w tak przygnębiających chwilach dla każdego z jej członków.