Czy ma sens używać metody in vitro? Czy jest to metoda bezpieczna i dla wszystkich? Co trzeba o tym wiedzieć?

Chociaż stale nie ma w naszym kraju ustawy regulującej in vitro, to jednakże wiele rzeczy ulega zmianie, a mianowicie wiele ludzi, więcej zdecydowanie niż wcześniej, akceptuje tę formę leczenia niepłodności. Jest ona w związku z tym wciąż bardziej popularna aniżeli kiedyś. Na czym polega in vitro?

Pozaustrojowe zapłodnienie komórki jajowej kobiety z plemnikiem partnera jest metodą stosowaną od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Na świecie jest aż ponad pięć milionów ludzi urodzonych dzięki in vitro, natomiast każdego roku na świat przychodzi trzysta pięćdziesiąt kolejnych dzieci. W Polsce niestety taka metoda wciąż budzi kontrowersje i nie jest w stanie doczekać się konkretnej ustawy, jaka określałaby standardy postępowania podczas leczenia.

szpital

Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak, jak była mowa na wstępie powoli zachodzą pozytywne zmiany, tym na pewno będzie coraz większa popularność metody in vitro wśród Polaków. Sporo więc ludzi korzysta z takiej metody, a najlepsza klinika in vitro (-> sprawdź na ) cieszy się stale rosnącą popularnością pośród par, jakie w sposób naturalny nie mogą począć potomka. Metoda in vitro na pewno nie jest metodą odpowiednią dla każdej pary, która ma kłopoty z płodnością. To tak zwany zabieg ostatniej szansy, kiedy test na płodność będzie nieubłagany, w związku z tym proponowana jest takim parom, dla jakich to właściwie jedyna szansa i ostatnia możliwość, aby zostać biologicznymi rodzicami. Odnosi się to do wielu sytuacji, przykładowo niedrożność jajowodów lub ich brak czy też wczesne wygaśnięcie czynności jajników. Wskazaniem do zabiegu in vitro może być także nieskuteczność wcześniejszych metod leczenia niepłodności. Na czym właściwie polega taki zabieg?

Najlepiej zbudowane oraz najbardziej żywotne plemniki są wyselekcjonowane, włożone do szklanej szalki z komórkami jajowymi oraz umieszczone w inkubatorze. Jak plemniki są słabe i nie rokują niestety zapłodnienia, to lekarz poznań neurochirurg może wprowadzić je przy pomocy mikropipety od razu do wnętrza komórek jajowych. To tak zwana metoda mikromanipulacji – przeczytaj na stronie. W uzasadnionych przypadkach robi się także IMSI, polega to na pobraniu plemnika do zapłodnienia pod bardzo dużym powiększeniem, takim, że można sprawdzić szczegóły budowy plemnika. Dzisiaj jednocześnie można też pobrać plemniki z jąder lub najądrzy, co umożliwia ojcostwo nawet tym dawcom, w których nasieniu w ogóle nie znajdują się plemniki.