Czym jest depresja, jakie ma objawy i czy możliwe jest samemu ją rozpoznać? Co powinno się o niej wiedzieć?

Wedle różnych organizacji depresja to obecnie czwarty najbardziej poważny problem ze zdrowiem na świecie. Dotyka on mniej więcej dziesięciu procent ludzi na świecie. Kto właściwie jest najbardziej narażony na tą przypadłość, jak wyglądają objawy tej choroby, jak przebiega leczenie?

Depresja dotyka wszystkie grupy społeczne, nie liczy się tu płeć, wiek jak i wykształcenie. Objawy tej choroby mogą być różne u każdego pacjenta, stąd dosyć ją ciężko rozpoznać. Jednak podstawową przyczyną błędów w zdiagnozowaniu depresji jest brak nawyku mówienia w czasie wizyt u doktora o uczuciach, jak i strach przed piętnem choroby psychicznej. W sumie nie ma osoby, która chociażby raz w życiu nie odczuła gorszego nastroju. Jeśli samopoczucie nie jest dobre, to możemy mówić o smutku, jak gorsze – jesteśmy przygnębieni, zaś jeśli jest bardzo źle, to cierpimy prawdopodobnie na depresję. Jeżeli tak jest, to na pewno trudno sobie radzić z normalnymi problemami, z obowiązkami, jakie do tego czasu nie sprawiały problemów.

kobieta w depresji

Autor: Jay Aremac
Źródło: http://www.flickr.com

Depresja nie objawia się tylko jako smutek czy przygnębienie, jest to również stracenie zainteresowań oraz radości życia. Człowiek działa jakby w zwolnionym tempie, ma zaburzoną koncentrację, obniżoną samoocenę. W sposób czarny, jak i pesymistyczny spogląda na to do dookoła, przyszłość rysuje mu się jedynie w czarnych barwach. Dotykają taką osobę zaburzenia snu, jaki jest płytki, nie pozwala się odprężyć czy odpocząć. Najczęściej depresja chowa się za objawami somatycznymi, niezbyt dobrym samopoczuciem, dolegliwościami bólowymi, oraz różnego typu schorzeniami, na przykład układu krążenia.

Dobrze jest wiedzieć, iż nawet 30 procent osób leczonych z powodu różnego rodzaju chorób somatycznych posiada także objawy depresji, które najczęściej nie są rozpoznawalne. Depresja niestety może doprowadzić do sporego obniżenia poziomu aktywności życiowej, natomiast dla 20-30 procent chorujących kończy się samobójstwem. Jeśli poczujemy, iż coś się z nami dzieje, iż być może powoli wyczuwamy u siebie depresję, to lepiej tego nie lekceważyć.

Wejdź na ten odsyłacz oraz zdobądź cenne info (https://tantricparadise.pl/masaz-dla-par-warszawa/) w kontekście opisywanej tutaj kwestii! Bez cienia wątpliwości rzeczywiście uznasz je za godne uwagi.

Dobrze będzie jak od razu pójdziemy do właściwego lekarza. Nie będzie to problemem, ponieważ wszędzie możemy znaleźć odpowiedniego specjalistę, przykładowo. Chodzi o to by mieć świadomość jak rozpoznać objawy i wiedzieć, że istnieje ktoś kto jest w stanie nam pomóc. Diagnoza to ostateczność, lecz możliwość wczesnego rozpoczęcia leczenia.