Czym jest soczewka toryczna i czym się różni od normalnego modelu? W jakich schorzeniach pomagają, do czego służą?

Soczewka toryczna to rodzaj soczewki, jaka ma określony, charakterystyczny kształt. Zwykłe soczewki mają powierzchnię sferyczną. Co to znaczy? Trzeba wyobrazić sobie przeciętą w poprzek piłkę do siatkówki plażowej. Soczewka toryczna natomiast to coś, co przypomina przecięty wzdłuż obwarzanek.

Być może powyższe porównania wydają się być dość osobliwe, lecz tak najprościej zobrazować, czym się różni taki rodzaj soczewek od typu standardowego. Kształt soczewki torycznej sprawia, że poziom siły refrakcyjnej lub też mocy skupiającej soczewki są różne w przekroju pionowym oraz poziomym soczewki. Moc refrakcyjna może wolno zmniejszać się lub implantologia łódź wzrastać zależnie od obszaru soczewki. Zatem soczewki kontaktowe toryczne świetnie są w stanie zniwelować wady związane z astygmatyzmem, które wziąć się mogą z nieprawidłowej krzywizny rogówki albo soczewki oka.

soczewka

Źródło: www.optyk-trejnowski.pl

Takie soczewki muszą być przepisane przez lekarza, która posiada umiejętność dobrania soczewek do wady danego pacjenta, do dobrania ich do określonych oczu. Jeśli w jakimś momencie zadecydujemy, iż są nam niezbędne soczewki leczące astygmatyzm albo w sytuacji innych kwestii związanych z oczami, to musimy skonsultować się z fachowcem . Właściwe dopasowanie jest szczególnie istotne w kwestii soczewek torycznych, trzeba wiedzieć, że wymagają one określonej orientacji, muszą więc zostać na gałce ocznej w odpowiedniej pozycji. W ten sposób wytwórcy takich soczewek używają określonych cech w konstrukcji, aby zapewnić właściwe ich położenie na gałce ocznej.

Toryczne soczewki kontaktowe są dobre także do leczenia innych wad wzroku, możemy je zakupić w różnego rodzaju opcjach noszenia. Istnieją jednodniowe soczewki toryczne, a także soczewki do okresowej wymiany w różnorodnych opcjach. Takie soczewki wykonane są z tworzyw miękkich, tworzyw twardych, jak również ze sztywnych materiałów gazoprzepuszczalnych. Najbardziej wygodne do noszenia są rodzaje miękkie, natomiast musimy być staranni, gdy je wybieramy. Jest czasem tak bowiem, że soczewka źle dobrana nie pozostanie w pożądanej pozycji. Należy koniecznie takich rzeczy pilnować, jeżeli używanie tych soczewek ma być skuteczne oraz ma nam pomóc.