Czym są oleje hydrauliczne oraz jakie są ich rodzaje?

Wśród dużej ilości rodzajów olejów, które są stosowane w maszynach, spełniają one jedną specjalną rolę. Chodzi tutaj o oleje hydrauliczne, jakie są wykorzystywane w układach hydraulicznych.

Początkowy rozwój tego typu układów był hamowany przez kwestię, jaka odnosiła się do materiałów. Istniały kłopoty z uszczelnieniem pomp, jakie działały pod znacznymi ciśnieniami. Kwestię szybkiego zużycia używanych uszczelnień i słabej klasy oleje powodowały, że konieczne okazały się lata badań nad lepszymi rozwiązaniami. Wyjściem z kłopotu okazały się oleje hydrauliczne, które są cieczą roboczą. Znaczy to, że poza funkcją smarującą, tego typu oleje biorą udział w przekazywaniu mocy. Jeśli interesuje Cię olej hydrauliczny cena tego produktu jest zależna naturalnie od producenta oraz jaKości oleju. Należy pamiętać o tym, że przed takimi olejami stoi szereg wymagań, jakie muszą zostać spełnione.
Prywatna wySPA

Autor: Deante Sp. J.
Źródło: Deante Sp. J.

Sklep internetowy

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Do tych celów zaliczają się m.in. dobre właściwości smarne, zdolność do usuwania zanieczyszczeń, niewielka skłonność do spieniania, duża gęstość i mała aktywność chemiczna. Najbardziej popularną grupą olejów hydraulicznych są oleje, jakie są produkowane jedynie dzięki destylacji ropy naftowej.

Inne, także niezwykle ciekawe szerokie opracowanie (https://www.fundacjaavalon.pl/nasi_beneficjenci/) opisywanego zagadnienia odnajdziesz tu. Przeczytaj koniecznie a na pewno nie stracisz czasu!

Są to oleje mineralne. Cechy tego typu olejów są zależne od danego rodzaju ropy, stopnia rafinacji, czy wykorzystanych dodatków uszlachetniających. HR to oleje HL z większą zdolnością do zachowywania swej lepkości. Oleje HV to złączenie cech oleju HR i HM. Są ponadto oleje HS, zatem oleje syntetyczne nie spełniające wymagań cieczy trudnopalnej.

Oleje HG są olejami łączącymi w sobie cechy dobrych olejów hydraulicznych HM z profesjonalnym środkiem smarującym. Inną niezwykle istotną grupę tego typu olejów stanowią ognioodporne płyny hydrauliczne, na jakie składają się najczęściej emulsje (woda w oleju czy olej w wodzie) i ciecze syntetyczne.