Jak zadbać o stopy?

Określenie podologia czerpie z greki: logos-nauka, podos-stopa. Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem upośledzeń, zdeformowań i zaburzeń funkcji stopy. W naszej ojczyźnie wiedza podologiczna jest jeszcze niewiele rozpowszechniona.

szczupła sylwetka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

W niektórych krajach Europy Zachodniej, nauka ta zaliczana jest już do fachowych profesji medycznych. Podolog osobiście rozpoznaje zmiany patologiczne na stopach i realizuje odpowiednie zabiegi, czy zwraca pacjenta do właściwego medyka specjalisty. Podolog Bytom wspiera swoją profesją lekarzy dermatologów, medyków ortopedów, lekarzy rodzinnych, przede wszystkim ściśle współdziała z doktorami diabetologami. Podolog podolog gliwice przygotowany jest do kompetentnej obsługi pacjentów z grup ryzyka, takich jak cukrzycy, chorujący na krwawiączkę, albo reumatycy. Wywiad i badanie podologiczne gwarantują wczesne ujawnienie zagrożeń i skierowanie pacjenta do odpowiedniego medyka specjalisty, co zwiększa możliwość zatrzymania dalszych chorobowych zmian, nie wyłącznie w obszarze stopy. Podolog jest kompetentną osobą, która pomoże choremu w dokładnym realizowaniu zaordynowań lekarza dotyczących specjalistycznej pielęgnacji stóp.
Jeśli idzie o gabinet podologiczny Tarnowskie Góry, (Gabinet podologiczny Tarnowskie Góry) badanie w tym miejscu winien wykonać każdy, bowiem częstokroć nie uświadamiamy sobie, że dokuczliwości jakie odczuwamy są spowodowane defektami stóp. Na stopach znajdują się receptory organów całego ciała dlatego tak ważna jest troska o ich zdrowie. Wizyta w gabinecie podologicznym rozpoczyna się od dokonania wywiadu na temat stanu naszego zdrowia.

Potem stopy poddawane są dokładnym oględzinom, w uzasadnionych sytuacjach (na przykład cukrzyca) przeprowadzane są badania specjalistyczne. Po postawieniu oceny podolog zamyśla terapię oraz dobiera odpowiednie środki do domowej pielęgnacji.