Dlaczego warto pić herbatę? Jakie ma właściwości, na które dolegliwości jest dobra?

Mamy dużo rodzajów herbat, natomiast najbardziej znane to czarna, zielona i czerwona. Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów świata, i nic dziwnego, ponieważ ma faktycznie niezliczoną ilość plusów.

Herbata Irving

Autor: Irving Tea
Źródło: Irving Tea
Herbata to napar z pąków i liści cały czas zielonego krzewu z rodzaju Camelia, który posiada specyficzne listki – o ząbkowanej, skórzanej strukturze. Ma różne kwiaty – od białych do różowych, są malutkie oraz pachną intensywnie, posiada ona też malutkie brunatne, twarde owoce.

Zaintrygował Cię ten wpis? Zatem przydadzą Ci się ekstra źródła (http://www.goldwasser.pl/), które dostarczą Ci więcej detali na ten temat. Zachęcamy więc do kliknięcia w podany link.

Rośliny tego typu uprawiane są w różnych państwach w okolicach zwrotnika, największa ilość natomiast w Chinach jak i Indiach, jednak są też uprawiane poza terenem Azji. Do produkcji stosuje się pączki i liście, poddaje się je wysuszeniu, czasem fermentacji. Herbatę można dostać tak naprawdę w każdym miejscu, a ostatnio popularne są najlepsza biała herbata – z magii orientu.

Herbata zielona powstaje z liści, które nie są fermentowane, bo zaraz po zerwaniu przeprowadzany jest proces zasuszenia. To sprawia, że zachowanych jest wiele cennych rzeczy, które znajdują się w świeżych liściach. Tego typu właściwości mające dobry wpływ na zdrowie są już znane i wykorzystywane od bardzo dawna, szczególnie w medycynie chińskiej. Ostatnie badania mówią, iż w zielonej herbacie można znaleźć całe bogactwo antyoksydantów (zobacz tu kwitnąca herbata), na przykład grupę związków polifenolowych o nazwie katechiny. Są to silne antyoksydanty, które zajmują się likwidacją wolnych rodników uszkadzających komórki oraz doprowadzają do nowotworów.

filiżanka

Źródło: pixabay.com
Czerwona herbata z dodatkami to herbata półfermentowana. Najbardziej znana jest fermentowana bardzo powoli chińska Pu-Erh. PuErh jest z okręgu Yunnan, z Chin. Badacze uważają, że czerwona herbata ma własne lecznicze właściwości i wspaniały aromat dzięki wolnemu procesowi fermentacji – rooibos herbata. Jej zbawienne działanie jest skuteczniejsze, im dłuższy czas pozwala jej się dojrzewać w odpowiednich warunkach. Czerwona herbata ma różne związki, takie jak garbniki, alkaloidy oraz minerały. posiada bardzo małe ilości kofeiny oraz taniny, przez co nie upośledza wchłaniania żelaza, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, jakie są wrażliwe na kofeinę. Jak widać, herbata to napar posiadający niesamowicie dobry wpływ na nasz organizm. Dobrze jest, znając jej właściwości pić ją jak najczęściej.