Kompetentny psychiatra – co powinno go wyróżniać?

Niektórych problemów nie można rozwikłać samodzielnie. Zaliczają się do takich trudności związane z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, które są leczone u psychiatry. Jeżeli i nam potrzebny jest psychiatra, Warszawa to doskonałe miasto do znalezienia odpowiedniego specjalisty. Na co w związku z powyższym zwracać uwagę szukając profesjonalnego lekarza?

Psychiatra z pacjentem

Autor: Mike Renlund
Źródło: http://www.flickr.com

Terapeuta, z jakiego usług chcemy skorzystać, powinien mieć wykształcenie pozwalające mu na wykonywanie zawodu. Ważne jest również doświadczenie, gdyż praktykujący specjalista orientuje się, w jaki sposób odnieść się do konkretnych sytuacji, zmierzył się już z wieloma przypadkami i znakomicie zdaje sobie sprawę, od czego zacząć. Poza samą wiedzą oraz kompetencjami liczy się życzliwe i dobre nastawienie psychiatry. Pacjent powinien czuć, iż lekarz faktycznie chce mu pomóc, umie wysłuchać tego, co chce mu powiedzieć i nie wydaje osądów, jak to robi jego rodzina i znajomi. Pacjent ma mieć zaufanie do psychiatry (portal Ranking Lekarzy zapraszamy), by mógł się przed nim całkiem otworzyć i przez to uzyskać pomoc, jakiej wymaga.

Dodatkowo nie bez znaczenia jest efektywność leczenia, w końcu wizyty nie mogą przedłużać się w nieskończoność, zwłaszcza, gdy nie przynoszą pożądanych efektów. Z drugiej strony nie spodziewajmy się, iż jedna wizyta wystarczy. Niektórych chorych może czekać wiele sesji, na które jednak dobrze jest przystać, aby nareszcie mieć szansę na pokonanie dokuczającej nam kwestii.

Najlepiej jest poprosić o wskazanie kompetentnych terapeutów przez bliskich bądź wyszukanie ich w internecie (dużo więcej konkretów tu). Decydując się na drugie rozwiązanie nie możemy zapominać, że wiele rekomendacji może być nieprawdziwych.

Zainspirował Cię ten tekst? Masz ochotę napisać swoje komentarze na temat (http://www.pizzahut.pl/korona)? Będzie to dla nas szalenie przyjemne doświadczenie.

Dlatego sprawdźmy co najmniej kilka witryn internetowych, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Ponadto interesujący nas psychoterapeuta musi być specjalistą w dziedzinie, z jakiej chcemy pomocy. Mogą to być bowiem problemy alkoholowe lub z rodziną albo poważniejsze zaburzenia osobowości. W sprawie wyboru psychiatry nie można zdecydować się na pierwszego lepszego fachowca. Zaburzenia psychiczne są zbyt poważne, by podejmować nierozważne decyzje. Trzymajmy się opisanych zasad, a szybko otrzymamy niezbędną pomoc i nie będziemy zmuszeni borykać się z dotychczasowymi problemami.