Hemoroidy są chorobą cywilizacyjną dzisiejszego społeczeństwa

Według opinii naukowców, hemoroidy to jedna przypadłości współczesnego społeczeństwa. Skarżą się na nią tak samo osoby młode jak i ludzie starsi. Chorzy na hemoroidy odbierają ją jako wstydliwy problem, gdyż dotyczy intymnych sfer . W jaki sposób tworzą się hemoroidy? W jaki sposób je leczyć? Czy są sposoby na zapobieganie im?

Hemoroidy – co to jest?

Słowo „hemoroidy” z j. greckiego i znaczy to krwawienie. Hemoroidy to anatomiczna część naszego ciała. Schorzenie hemoroidalne powoduje powstawanie guzków bądź nabrzmienie żyły splotu odbytniczego. Chorzy na hemoroidy cierpią na krwawienie, świąd, brak komfortu i pieczenie wokół odbytu. W nielicznych wypadkach objawem choroby są same bolesne guzki wewnątrz bądź wystające poza odbyt. Może w nich nastąpić zakrzepica.

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Wg opisu choroby w Wikipedii hemoroidy mogą wynikać z niewydolności żylnej. To z kolei może być choroba dziedziczona lub nabyta, np. z powodu: częstych zaparć, braku aktywności fizycznej w codziennym życiu, biegunek, ciąży i nadciśnienia w żyle wrotnej.

Jak zapobiegać hemoroidom a także je leczyć?

Profilaktyczne działania są z pewnością bezpieczne i zdrowsze. Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny dużo ruszać się w czasie wolnym od pracy. Należy wprowadzić na stałe jakiś rodzaj aktywności ruchowej. W codziennych posiłkach musi znaleźć się spora ilość płynów, a także cennego błonnika, który znakomicie czyści układ trawienny oraz wydalniczy z wszelkich „zaległości”.

W początkowym stadium choroby można stosować leki (zobacz lactibiane dla dzieci) na hemoroidy – więcej. Jest to jednak tylko leczenie objawowe. W aptekach można kupić efektywne preparaty farmakologiczne oraz przeciwbólowe, jak np. aesculan. To lekarstwo dostępne bez recepty, którego zadaniem jest łagodzenie silnych objawów choroby hemoroidalnej. Preparat ten ma w składzie lidokainę, znieczulającą miejscowo oraz wyciąg z kory kasztanowca.

Jeżeli leczenie w początkowych stadiach choroby, a także zmiana stylu życia i diety nie przyniosą skutków, czego wynikiem będzie postęp choroby, pozostaje leczenie operacyjne.