Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna macicy, które nie kurczą się poprawnie oraz nie ściskają cewki moczowej. Spowodowane może być też rozciągnięciem pochwy, czego skutkiem jest zmiana kąta nachylenia cewki . W efekcie dochodzi do automatycznego wyciekania moczu. Do mimowolnego wyciekania moczu dochodzi wyłącznie w wypadkach podwyższonego nacisku w środku jamy brzusznej, a więc podczas kichania, kaszlu, śmiechu, a również podczas wzmożonego wysiłku cielesnego. W spoczynku nie obserwuje się niemiłych niedyspozycji.
Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Kłopot jest niezmiernie częstym schorzeniem oraz tyczy się wielu kobiet po porodzie naturalnym bądź po okresie menopauzy. To grupa około 3 do 5 milionów pacjentek w naszym kraju. W grupie pań po trzydziestce procent ten może wzrastać do 30%, natomiast po pięćdziesiątce – do 60%. Nie leczone nietrzymanie moczu prowadzi do znacznego ograniczenia komfortu życia z przyczyny nieprzyjemnego zapachu związanego z wyciekającym moczem a także następowania skomplikowań takich jak: zapalenie układu moczowego jak też wyprysków skóry krocza. Ustalenie wysiłkowego nietrzymania moczu zachodzi na podstawie charakterystycznego wywiadu chorobowego a także po wykonaniu testów diagnostycznych. Do w większości wypadków przeprowadzanych zalicza się testy podpaskowe, jakie umożliwiają ocenę stopnia nietrzymania moczu oraz efektywności leczenia farmakologicznego jak też fizjoterapii. Jeśli idzie o nietrzymanie moczu leczenie uzależnione jest od szczebla zaawansowania objawów.
Kiedy chcesz przeczytać więcej, istnieje niezła witryna (http://andragog.edu.pl/) o podobnej tematyce, którą trzeba przejrzeć. To doskonały moment zatem zrób to!
Pewną z opcji terapeutycznych jest laseroterapia czy nastrzykiwanie ścian pęcherza moczowego botoxem.
Na czym polega laserowe obkurczanie pochwy? Zabieg tenże polega na fototermicznym obkurczeniu pochwy. Światło lasera wzmacnia powięź wewnątrzmiedniczną. Rezultatem jest stymulacja włókien kolagenowych śluzówki pochwy, co wywołuje zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej a także przywraca jej poprawne funkcjonowanie. Leczenie laserowe obejmuje 2 etapy: Faza I Tuż przed rozpoczęciem zabiegu laserowego pochwa pacjentki zostaje dokładnie wypłukana, po czym roztwór odkażający zostaje delikatnie osuszony i usunięty z błony śluzowej. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie do pochwy pacjentki specjalnie opracowanego wziernika laserowego, jaki służy jako układ doprowadzania wiązki laserowej. Energia lasera jest aplikowana wzdłuż przedniej ściany pochwy.