Najlepsze kurorty w na naszej polskiej ziemi

Ciechocinek to miejscowość oraz gmina w woj. kujawsko-pomorskim. Leży na Kujawach, w powiecie aleksandrowskim. Miejscowość ta położona jest jest w Kotlinie Toruńskiej, w rozległej dolinie Wisły, na lewym brzegu Wisły. Jest jednym z najstarszych miast na Kujawach. Pierwsze wzmianki o miejscowości datowane są na 1065 r.

Wody solankowe

Autor: David Skinner
Źródło: http://www.flickr.com

W 1791 zamyślano wybudować w tej okolicy warzelnie soli, bowiem na terytorium Ciechocinka odnaleziono wtedy solanki. Z roku 1829 wywodzi się pierwsza adnotacja o zdrowotnym działaniu tutejszych źródeł. Pierwsze ablucje miały miejsce w starej oberży folwarcznej na Bema. Znacznie przyśpieszyło to postęp tej miejscowości. 4 lutego 1919 r. Ciechocinek otrzymał prawa miejskie. Ciechocinek był ważnym kurortem w Królestwie Polskim w XIX wieku. Największym kłopotem Ciechocinka były powodzie w latach 70 XX w., w owym czasie pobudowano tu elektrownię wodną która pełni dodatkowo rolę retencyjnego zbiornika.

Ciechocinek w dalszym ciągu jest miastem o charakterze kuracyjnym. W miejscowości prawie nie ma przemysłu, znajdują się w tym miejscu między innymi szpitale kuracyjne, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze, motele, lokale, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa jest bogata w zieleń parków, klombów i dywanów kwiatowych. Podstawą rozwoju są wody (jonizator wody) lecznicze, między innymi: chlorkowo-sodowe oraz jodkowe, które to czerpią z rozlicznych na tymże terenie zdrojów solankowych. Leczy się w tej okolicy schorzenia narządów ruchu, gośćcowe, ortopedyczno-urazowe, układu oddechowego, rematoidalne zapalenie stawów.

seniorzy

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
W powyższym celu wykorzystuje się dużo zabiegów, m.in. kąpiele jodobromowe, zawijania borowinowe, balneoterapie (fizykoterapia, kuracja pitna), gimnastykę jak też masaże. Jeżeli więc zamyślasz wyjazd do sanatorium Ciechocinek – – jest strzałem w dziesiątkę. Znajdują się w tym miejscu sanatoria: „Wrzos”, „Zdrowie”, „Łączność”, jak również Biuro Turystyczne Rejs. Ciechocinek jest też idealnym miejscem na wczasy czy też weekendowe wypady z rodzinką, gdyż znajduje się tutaj rozbudowana baza hotelowa. Bezpośrednie położenie przy drodze A1 czyni Ciechocinek swobodnie osiągalnym punktem do wypoczynku weekendowego dla mieszkańców Łodzi, Gdańska czy Stolicy.