Przyczyny tworzenia się modzeli oraz odcisków, sposoby zapobiegania ich powstawaniu

Długotrwałe noszenie zbyt ciasnego obuwia, chodzenie na wysokim obcasie albo bez skarpet często powodują wystąpienie na skórze nóg jakiś zgrubień i odcisków. Skóra w podrażnianych miejscach może się zmieniać, naskórek twardnieje i zamiast się złuszczać, to tworzy się coraz grubszy.

zdrowe stopy

Autor: Al Lloyd
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku mogą będą po prostu nieco niewygodne, lecz nie leczone zaczynają coraz bardziej doskwierać, w pewnym momencie uniemożliwiając normalne chodzenie. Początkowy etap dolegliwości tego typu jest nazywany modzelami, są to zwyczajnie łuszczące się warstwy skóry powstałe pod wpływem podrażnienia. Jeżeli w środku modzela wytworzy się gruby rdzeń, to stan taki nazywany jest odciskiem. Komórki naskórka podczas chodzenia są wgniatane coraz bardziej, powodując tworzenie grubiejącego stożka – jeżeli się nie przerwie tego, to w którym momencie może nastąpić sytuacja, kiedy pojawią się kłopoty z poruszaniem się. Jeśli odcisk będzie położony niedaleko nerwów w stopie, to może być bardzo uciążliwy i bolesny.

nogi

Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepszym sposobem na zapobieżenie odciskom oraz modzelom jest właściwa profilaktyka. Wygodne obuwie, unikanie wysokich obcasów i zakładanie skarpetek w dużym stopniu będą zabezpieczać przed ich powstawaniem.

Kliknij ten link pediatra legionowo! Tam zobaczysz ciekawe wiadomości na to zagadnienie, opisane w artykule.

Jeśli już jednak się zrobią, to należy pamiętać o tym, żeby jak najszybciej się z nimi rozprawić. Metod na usuwanie odcisków jest parę, część z nich skutecznie można wykorzystać w domowych warunkach (więcej info na stronę zajrzeć na na link na ).

Bardzo dobrze się sprawdza kwas salicylowy, po zmiękczeniu nim zrogowaciałej skóry można ją spróbować usunąć przy pomocy pumeksu. Absolutnie nie można używać do tego celu ostrych narzędzi, typu nożyczki czy noże, ponieważ stać się to może przyczyną jakiegoś zakażenia. Bardzo dużą skuteczność ma również preparat na odciski (poznaj na stronie), oparty na kwasie salicylowym i sprzedawany w każdej aptece. Tego typu preparaty mają postać kremów, plastrów albo maści i stosuje się je miejscowo na chore miejsca. Jeśli leczenie w domu nic nie będzie pomagać, to konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalisty chirurga, który sprawnie zajmie się ich usunięciem.