W jakiej sytuacji stomatolog mógłby wysłać pacjenta na badanie pantomograficzne?

Zdjęcia pantomograficzne są to fotografie rentgenowskie skrzywionych struktur żuchwy oraz szczęki. Takie zdjęcie niezwykle wielokrotnie jest nazywane kolokwialnie zdjęciem panoramicznym.
Bardzo wielu pacjentów podczas stomatologicznego leczenia otrzymuje od lekarza zalecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego zębów.

Widelec

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
dziadkowie

Autor: OakleyOriginals
Źródło: http://www.flickr.com
Pantomogram zębów jest specjalnym zdjęciem rentgenowskim, które stosowane jest w stomatologii. Wykonywany jest on za pomocą aparatu, jaki nazywany jest pantomografem. Do częstych sytuacji, gdy stomatolog zaleca zrobienie zdjęcia pantomograficznego wlicza się ogólną ocenę stanu zdrowia zębów. Czasami na tym zdjęciu lekarz (medycyna nuklearna warszawa) może przypadkowo wykryć zmiany, jakie jakichkolwiek symptomów nie dają. Mogłyby to być przykładowo torbiele albo korzenie, które zostawione są przy niekompletnej ekstrakcji.
Należy również wspomnieć, że zdjęcia pantomograficzne nie są robione u wszystkich pacjentów. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża. Emitowane przez narzędzie promieniowanie rentgenowskie ma niezwykle znaczny wpływ na kształtujący się płód i łatwo może go uszkodzić. Do badania pantomograficznego nie należy się jakoś wyjątkowo przygotowywać. Takie badanie można by wykonać w jakimkolwiek momencie oraz nie trzeba być na czczo. Nie należy także przekazywać dentyście wyników innych badań. Tego typu badanie jest absolutnie bezbolesne oraz może potrwać kilka sekund. Przed zrobieniem zdjęcia trzeba zdjąć przykładowo okulary lub biżuterię. Potem należy nałożyć specjalny ołowiany ochronny fartuszek, jaki zabezpiecza inne części ciała przed przyjęciem dawki rentgenowskich promieni. Zadanie, które należy do pacjenta to stanie przy aparacie.

Głowica instrumentu obraca się w koło głowy przez około 14 sekund. Zdjęcie wyłania się natychmiast na ekranie monitora. Takie badanie warto wykonać przed początkiem leczenia dentystycznego.