Z czym i kiedy należy udać się do lekarza laryngologa?

Laryngolodzy trudnią się terapią chorób ucha, nosa, gardła oraz krtani. Laryngologia zatem koncentruje się przede wszystkim na organach szyi oraz głowy.
Kiedy może pomóc nam laryngolog? Z pewnością wtedy, gdy wystąpią: zapalenie zatok , bóle ucha itp.

Młynek do kawy

Autor: Segafredo Zanetti
Źródło: Segafredo Zanetti
lampa

Autor: Eduardo Mueses
laryngolog

Autor: Włodarzewska S.A.
Źródło: Włodarzewska S.A.
Powszechny, częstokroć nawracający kłopot na ratunkowym oddziale stanowią pacjenci z niedyspozycjami o charakterze zawrotów głowy. Szczegółowy wywiad a także wyczerpujące przedmiotowe badanie będą wtenczas konieczne do postawienia poprawnej diagnozy i wykluczenia poważnej patologii. Do lekarza laryngologa, czy też do przychodni, w której przyjmuje, udajemy się też, jeśli mamy ambaras z nie dającym się wyleczyć katarem. Zakłócenia odpływu wydzieliny prowadzić bowiem mogą do nagromadzania się jej w świetle zatoki jak też następowego namnażania się mikroorganizmów. Krwawienia z nosa to także powód, który może pokierować nasze kroki do specjalisty laryngologa. Ludzki nos ma dość bogate unaczynienie. Przy leczeniu krwawienia tego typu, trzeba ustalić, czy źródło krwawienia znajduje się w przedniej czy też w tylnej części nosowej jamy. Tak zwane krwawienia przednie to 90% wszystkich krwawień, są najczęściej łatwe do uwidocznienia oraz są zlokalizowane w miejscu anastomozy kilku naczynek w przedniej części przegrody nosowej. Pozostałe 10% krwawień to tak zwane krwawienia tylne, najczęściej występujące ku tyłowi od małżowiny nosowej, trudne do uwidocznienia za pomocą wziernika nosowego. Ogromna część krwawień tego rodzaju (szczególnie przednich) jest spowodowana zaburzeniami miejscowymi (wysychanie błony śluzowej, katar alergiczny), nadużywanie miejscowych lekarstw obkurczających etc.).

Specjalista laryngolog z pewnością będzie w stanie pomóc nam również w razie zachorowania na choroby gardła oraz w przeróżnych dolegliwościach, jakich objawem będzie ból ucha.