Hemoroidy – co to jest?
Słowo „hemoroidy” z j. greckiego i znaczy to krwawienie. Hemoroidy to anatomiczna część naszego ciała. Schorzenie hemoroidalne powoduje powstawanie guzków bądź nabrzmienie żyły splotu odbytniczego. Chorzy na hemoroidy cierpią na krwawienie, świąd, brak komfortu i pieczenie wokół odbytu. W nielicznych wypadkach objawem choroby są same bolesne guzki wewnątrz bądź wystające poza odbyt. Może w nich nastąpić zakrzepica.
Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?
Wg opisu choroby w Wikipedii hemoroidy mogą wynikać z niewydolności żylnej. To z kolei może być choroba dziedziczona lub nabyta, np. z powodu: częstych zaparć, braku aktywności fizycznej w codziennym życiu, biegunek, ciąży i nadciśnienia w żyle wrotnej.
Jak zapobiegać hemoroidom a także je leczyć?
Profilaktyczne działania są z pewnością bezpieczne i zdrowsze. Osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny dużo ruszać się w czasie wolnym od pracy. Należy wprowadzić na stałe jakiś rodzaj aktywności ruchowej. W codziennych posiłkach musi znaleźć się spora ilość płynów, a także cennego błonnika, który znakomicie czyści układ trawienny oraz wydalniczy z wszelkich „zaległości”.
W początkowym stadium choroby można stosować leki (zobacz lactibiane dla dzieci) na hemoroidy – więcej. Jest to jednak tylko leczenie objawowe. W aptekach można kupić efektywne preparaty farmakologiczne oraz przeciwbólowe, jak np. aesculan. To lekarstwo dostępne bez recepty, którego zadaniem jest łagodzenie silnych objawów choroby hemoroidalnej. Preparat ten ma w składzie lidokainę, znieczulającą miejscowo oraz wyciąg z kory kasztanowca.
Jeżeli leczenie w początkowych stadiach choroby, a także zmiana stylu życia i diety nie przyniosą skutków, czego wynikiem będzie postęp choroby, pozostaje leczenie operacyjne.