Osoby, które zawodowo pragną pomagać różnorodnym zwierzętom, mogą stać się lekarzami weterynarii. Aby uzyskać taki tytuł, można by wybrać jedną z czterech szkół wyższych.
Mieszczą się one w Lublinie, Warszawie, Olsztynie oraz we Wrocławiu.
Źródło: Tok Tok
Nauka trwa 11 semestrów, czyli pięć i pół roku oraz powinna zakończyć się uzyskaniem tytułu lekarza weterynarii. W programie nauki są m.in. tego typu przedmioty jak chemia, biologia, histologia czy anatomia zwierząt, fizjologia. Innymi przedmiotami są m.in. ochrona środowiska, paryzotologia, farmakologia czy hodowla zwierząt. Równie istotne przedmioty tyczą się chirurgii i anestezjologii, żywienia zwierząt bądź język łaciński. Jednak po zakończeniu nauki nie otrzymuje się jeszcze prawa do wykonywania tego zawodu. Należy złożyć właściwy wniosek do KILW. Należy poza tym spełniać określone wymagania, np. posiadać całkowitą zdolność do czynności prawnych, dobry stan zdrowia i charakteryzować się idealną postawą etyczną. studia weterynaryjne cechują się tym, że mają one charakter raczej ogólny i w czasie ich trwania nie otrzymuje się jeszcze specjalizacji.
Najważniejszymi cechami takiego lekarza są doświadczenie i miłość do zwierzaków. Dla przykładu dobry weterynarz szczepienia psów powinien być entuzjastą oraz znakomitym specjalistą. Musi posiadać powołanie do wykonywania tej pracy i cechować się dobrą intuicją. Co istotne, tego typu lekarz powinien też być przygotowany do stosowania także dziwnych rozwiązań, które są wykorzystywane do uspokajania zwierząt.
Tego typu specjalista powinien być również odporny na stresujące warunki oraz czasem na wzmożony wysiłek fizyczny. Ta praca wymaga różnorodnego typu poświęceń, a także stałego podwyższenia swoich umiejętności.