Kontuzje i urazy w czasie uprawiania różnych sportów, główne przyczyny powstawania i leczenie zerwania więzadeł krzyżowych.

Uprawianie jakiś sportów nierozerwalnie będzie się łączyć z niebezpieczeństwem jakiejś kontuzji, jednak są sporty, przy jakich pewne urazy pojawiają się znacznie częściej. Przykładowo przy piłce nożnej i narciarstwie częstym kontuzjom ulegają stawy kolanowe i kostki, to tam właśnie występuje największa ilość zwichnięć, skręceń czy zerwań wiązadeł. Szczególnie te ostatnie urazy są niewdzięczne, bo wymagają specjalnych operacji i eliminują taką osobę na długie tygodnie z większej aktywności.

piłka nożna

Autor: Artur Potosi
Źródło: http://www.flickr.com

Zerwanie wiązadeł szczególnie często zdarzają się u osób, które cały rok przesiadują przy biurku i nie zajmują się żadnym sportem, a następnie raz w roku wyjeżdżają absolutnie nieprzygotowani na narty czy zaczynają grać w piłkę.

Ten temat jest dla Ciebie intrygujący? Na pewno zaciekawi Cię także nowa treść (https://a2clinic.pl/stomatologia/ortodoncja/), która ma zbliżone tematycznie kwestie.

Jeśli mięśnie w nogach nie są zbyt mocne, to nie będą odpowiednio stabilizować kolana i przy większych przeciążeniach może dojść do urazu. Typowymi jego objawami są widoczne uciekanie kolana i przenikliwy, nie pozwalający na chodzenie ból. W takiej sytuacji kontuzją zająć się musi ortopeda Kraków, bo samemu niestety raczej się nie uda tego wyleczyć (więcej o ofercie).

Uszkodzenie więzadeł to poważny uraz, który najczęściej jest leczony za pomocą operacji. Na szczęście współcześnie metody rekonstrukcji są na tyle dobre, że operacja krzyżowego więzadła najczęściej się udaje i pacjent powraca do pełnej formy. Oczywiście będzie to wymagać odpowiedniej dbałości o staw kolanowy, unikanie przeciążeń i przede wszystkim rehabilitację. Jest ona niezbędnym elementem w procesie leczenia i odpowiednio, a przede wszystkim regularnie robiona daje bardzo dobre rezultaty.

rehabilitacja po kontuzji

Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego najczęściej wykonywana jest w zabiegu artroskopowym, podczas jakiego chirurg początkowo usuwa naderwane fragmenty, a później wykonuje rekonstrukcję z pobranych z innych części tkanek (czytaj więcej). Sam zabieg może trwać niecałe dwie godziny, a wizyta w klinice od dwóch do czterech dni. Później przez kilka miesięcy trzeba oszczędzań kolano i zakładać stabilizator, a pełne dojście do sprawności trwać może nawet rok czasu, dużo wygodniej jest przy uprawianiu sportów zadbać o odpowiednio silne mięśnie.