Nie bójmy się niesienia pierwszej pomocy

Życie człowieka jest największą wartością , dlatego kompetencje związane z jego ratowaniem są w obecnym świecie niezbędne. Od zarania dziejów człowiek ma do czynienia z przykrymi w skutkach wydarzeniami, które zawsze łączą się z czyimś nieszczęściem – utratą życia, zdrowia lub majątku.

Umiejętności ratownicze są istotne szczególnie teraz, kiedy tak bardzo wzrosła liczba ludności, gdy po drogach podróżuje coraz większa liczba pojazdów. Najczęstsze zdarzenia, to zdarzenia drogowe. Wypadek autobusu, przewożący czterdziestu podróżnych, może stanowić kłopot. W takich okolicznościach trzeba uruchomić adekwatną liczbę ekip ratowniczych, zagwarantować przetransportowanie najciężej poszkodowanych do najbliżej położonych oddziałów szpitalnych w celu zapewnienia im właściwej pomocy.

Dlatego o efektywności działań na miejscu wypadku decyduje szybkość i precyzja decydowania oraz sprawność zastosowania dostępnego na miejscu wypadku zespołu i sprzętu. W momencie wezwania zespołu ratowniczego, udają się oni na miejsce zdarzenia, zabierając ze sobą walizkę lekarską oraz nosze. Nosze medyczne to sprzęt w rodzaju łóżka dostosowanego do transportu chorego lub badania na nietolerancje pokarmowe rannego w pozycji leżącej. Nosze jako osprzęt medyczny jest zasadniczym wyposażeniem karetek pogotowia, oraz lotniczego transportu ratowniczego. Współczesne nosze medyczne są lekkie i bardzo użyteczne – . Są łatwe w czyszczeniu oraz w utrzymaniu w dobrym stanie. Dodatkowo takie nosze medyczne wyposażone są także w wysuwaną podstawkę z kółkami do pewniejszego i łatwiejszego transportu.

Sporo służb medycznych na świecie a także w Polsce, jest wyposażonych w tzw. zestawy segregacyjne. Zawartość pakietów segregacyjnych jest zależna od wielu czynników. Wynika ona zazwyczaj ze specyfiki systemu ratunkowego i umiejętności grup ratowniczych mających korzystać z aparatury. Zestaw segregacyjny może być reorganizowany o dodatkowe wyposażenie, np. rurki ustno-gardłowe, nożyczki, ciśnieniomierz nadgarstkowy (przykład na ) czy nóż ratowniczy. Zestawy segregacyjne ułatwiają personelowi medycznemu, kierowanie medyczną stroną czynności ratowniczych, pozwalają oznaczyć ratowników odpowiedzialnych za wyznaczone części działań. Zestawy segregacyjne powinny być na stanie karetek pogotowia, jednostek Państwowej Straży Pożarnej a także zespołów medycznych ochraniających lotniska jak również imprezy masowe.