Co to jest depresja sezonowa? Co warto o niej wiedzieć?

Z depresją walczy coraz większe grono ludzi. Okazuje się, że choroba ta może być katastrofalna w rezultatach, jeśli pacjentowi nie zapewni się specjalistycznej pomocy i profesjonalnego leczenia. A na czym polega depresja sezonowa?

Masz okropny nastrój od jakiegoś czasu? Cierpisz na ciągłe zmęczenie i znużenie? Brakuje ci zapału do życia? Wstukujesz w wyszukiwarkę sformułowania typu „depresja sezonowa”, „leczenie depresji Wrocław”? Sprawdź, czy nie dopadła cię depresja (psychologkrakowski.pl) sezonowa – depresja wrocław. Choroba ta określana jest inaczej jako sezonowe zaburzenie afektywne, które z reguły dotyka nas w czasie jesieni i zimy. Depresja sezonowa zazwyczaj przemija, wraz z nadejściem wiosny czy lata.

psychologia

Źródło: flickr.com

Objawy dolegliwości pojawiają się każdego dnia lub prawie dzień w dzień i dokuczają przez co najmniej dwa tygodnie, a co więcej powracają regularnie przez minimalnie dwa lata. Wsparcia w razie depresji sezonowej można poszukiwać w Internecie, zaglądając na rozmaite strony internetowe określonych gabinetów i zapisując się na wizytę. Jedyne, co trzeba zrobić to wstukać w wyszukiwarkę wyrażenia typu: leczenie depresji Wrocław czy gabinet psychologiczny Wrocław.

Częstą przyczyną depresji sezonowej jest brak światła słonecznego. W związku z jego niedoborem, organizm wytwarza większą ilość melatoniny, czyli hormonu snu, przez co jesteśmy zmęczeni i senni.

Wyjątkowo odróżniającymi się objawami depresji sezonowej są smutek, brak chęci do działania, uczucie senności, a przy tym słaba jakość snu, większy apetyt, słaby popęd seksualny. Dodatkowo może wystąpić drażliwość czy poczucie beznadziejności, osłabienie, brak energii do pracy, a nawet myśli samobójcze. Zazwyczaj w zwalczaniu depresji sezonowej pomaga fototerapia, czyli terapia z wykorzystaniem lamp fluorescencyjnych. Nieodzowna jest też czasem, rzecz jasna, psychoterapia – sprawdzony psychoterapeuta. Czasem zredukować symptomy pomagają leki przeciwdepresyjne, zarówno te przepisywane przez lekarza, jak i te dostępne bez recepty.