Hipoterapia znakomitą techniką w uleczaniu wielu zwyrodnień

Konie to cudowne oraz inteligentne zwierzęta. Dla jednych są pospolite, stworzenia takie jak wszystkie, jednak dla niektórych stanowią znacznie inny obraz. Są ludzie, którzy widzą w nich jedyną, niepowtarzalną indywidualność.

koń

Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Dla nich to towarzysze, a stadniny koni – drugi dom. W wyniku tego, że konie są tak niezwykłymi stworzeniami już w świecie starożytnym zaobserwowano pozytywne implikacje styczności z nimi. W latach 50-60-tych XX w. w nietradycyjnej medycynie, zwłaszcza neurologii, ortopedii i psychiatrii, wyłoniła się technika leczenia – hipoterapia -> ciekawa strona www.

Czym jest hipoterapia?

Jest to jedna z technik terapii ruchowej na bazie neurofizjologii, polegająca na skorzystaniu z jazdy konnej w celach leczniczych. W kuracji używa się zwykle jazdę stępem bądź lekkim kłusem. Koń poruszający się stępem transferuje impulsy ruchowe i dlatego jest on pośrednikiem terapeutycznym. Poruszanie się ciała jeźdźca, który spoczywa na zwierzęciu podczas jego przemieszczania się, są podobne do ruchów ciała poruszającego się człowieka. Ma to ogromne znaczenie dla ludzi niechodzących bądź słabo chodzących. Szansa czucia prawidłowego chodu wielu osobom daje sposobność stać o własnych nogach. Bycie z końmi pobudza także wszystkie zmysły, tj. muskanie sierści, dźwięk kroków, kształt, wdzięczne prychanie, a także swoisty zapach. Stworzenie to ma zawrotny wpływ na psychikę człowieka, daje siłę do zmagania się z utrudnieniami losu.

konie

Autor: Jean-Pierre
Źródło: http://www.flickr.com
Komu predestynowana jest hipoterapia?

Technika ta jest właściwa dla ludzi z trudnościami neurologicznymi (np. neuropatie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), ortopedycznymi (np. skoliozy, koślawość bioder i kolan), jak i również problemami natury osobowościowejpsychicznej i społecznej (np. autyzm, nerwice). Umożliwia ona m.in. wzrost pewności siebie, poprawę koordynacji i koncentracji. Stadniny koni (na temat) słynne są z prowadzenia warsztatów terapeutycznych i niejednokrotnie są wykorzystywane w tym właśnie celu. Organizowane są również zajęcia dla dzieci. Miejsce mają one przeważnie 7 dni w tygodniu. Propozycja ukierunkowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i zorganizowanych grup. Powstało wiele fundacji, których misją są działania na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez hipoterapię.